
Psychoterapia to nie wstyd! Skorzystaj z pomocy specjalistów i odzyskaj równowagę. To sposób na wyleczenie wielu zaburzeń i schorzeń, związanych z ludzką psychiką. Istnieją różne rodzaje takowych terapii, w zależności od typu problemu. Wszystkie z nich polegają na prowadzaniu rozmowy i kontakcie między pacjentem a terapeutą. W niektórych przypadkach psychoterapia jest stosowana w celu poprawienia funkcjonowania psychiki oraz zwiększenia osobowościowego potencjału.
Psychoterapia to nie wstyd! Skorzystaj z pomocy specjalistów i odzyskaj równowagę
Psychoterapia https://psychoterapeuta-gdynia.com.pl/terapia-indywidualna/ przynosi świetne rezultaty, jeśli zmagamy się z depresją, nerwicą, stanami lękowymi oraz fobiami. Jest bardzo pomocna, gdy przeżywamy poważny kryzys, np. jesteśmy w żałobie, cierpimy na poważną chorobę lub rozwodzimy się z małżonkiem. Jednak, jakie są pierwsze sygnały, które dają nam do zrozumienia, że z naszą psychiką dzieje się coś złego? Powinniśmy zgłosić się po pomoc do psychoterapeuty, jeśli:
- odczuwamy ciągłą złość, irytację i/lub smutek
- odczuwamy nadmierny, wręcz irracjonalny lęk
- mimo że nie jesteśmy zagrożeni, wpadamy w panikę
- boimy się pewnych sytuacji i stale ich unikamy
- bardzo często płaczemy
- czujemy się beznadziejni i bezwartościowi
- rano czujemy się słabi i nie mamy siły oraz motywacji do działania
- mamy problemy z koncentracją i przypuszczamy, że jest to związane z emocjami
- nic nie daje nam satysfakcji i nie sprawia radości
- czujemy się samotni, lecz nie odczuwamy potrzeby kontaktowania się z ludźmi
- bardzo szybko zmienia się nasz nastrój
- mamy poważne problemy ze snem, związane z natłokiem myśli
- mimo długiego snu, nie mamy siły, motywacji i chęci do wstania
Wyżej zostały wymienione emocje i zachowania, które są niepokojące. Jeśli często powtarzają się u nas powyższe zachowania, dobrym krokiem jest zapisanie się na psychoterapię. Czasami sama rozmowa z kimś postronnym, potrafi być uzdrawiająca.
Najpopularniejsze rodzaje psychoterapii
Każdy psychoterapeuta posiada własne metody leczenia. Terapie oparte są na różnych nurtach, które zwykle dobierane są pod kątem problemów pacjenta.
- Psychoterapia poznawczo- behawioralna- według której wszystkie psychiczne zaburzenia są pewnymi wyuczonymi przez lata schematami. Podczas sesji terapeuta zadaje pytania, a pacjent, odpowiadając, sam znajduje odpowiedzi, skąd biorą się jego lęki. Po czasie dostrzegalne są irracjonalne i sprzeczne stwierdzenia, które osoba z zaburzeniami sama zaczyna odczytywać. Istnieje również metoda, w której terapeuta namawia pacjenta do przełamywania barier i wychodzenia naprzeciw swoim lękom. Efektem tej terapii nie jest tylko pozbycie się problemu, ale również stała zmiana myślenia.
- Psychoterapia psychodynamiczna- polega na rozmowie, w której pacjent opowiada o swoich zmartwieniach, ale i codziennych sytuacjach. Terapeuta wysłuchuje i analizuje daną wypowiedź, zwracając uwagę również na zachowania pacjenta. Szczególnie ważne są sygnały, takie jak np. mimika twarzy oraz nerwowe ruchy.
- Psychoterapia Gestalt- oparta jest na dialogu, podczas którego pacjent zaczyna dostrzegać swoje emocje i zwraca uwagę na to, jak one powstają. Efektem tego nurtu jest osiągnięcie przez pacjenta samoakceptacji, która pomaga kontrolować swoje zachowania i wrócić do spokojnego życia.
Masz problem? Nie wstydź się zapisać na psychoterapię!

W obecnych czasach żyjemy bardzo szybko. Społeczeństwo wiele od nas oczekuje i wymaga, a my nie zawsze jesteśmy w stanie temu sprostać. Często pojawia się w nas poczucie winy i beznadziei. W pewnym momencie tracimy kontrolę, załamujemy ręce i nie odczuwamy motywacji, żeby wstać z łóżka. Tak łatwo osiągnąć stan, w którym niezbędna jest pomoc specjalisty. Nie możemy wstydzić się tego, że pragniemy zadbać o nasze zdrowie i jakość życia! To zrozumiałe, że jest nam ciężko udźwignąć wszystkie obowiązki. Warto wtedy skorzystać z psychoterapii, która pomoże nam wrócić do równowagi. Pamiętajmy, że to nie czyni z nas gorszych. Z takowych usług korzystają najbardziej cenieni ludzie jak artyści, przedsiębiorcy, a nawet pracownicy służby medycznej. Traktujmy wizytę u psychoterapeuty jak u każdego, innego lekarza.
Nie myśl:
- Co powiedzą inni, jak mnie zobaczą lub się dowiedzą?
- Jestem gorszy/a, bo nie potrafię sobie radzić z problemami.
- Szkoda czasu lub/i pieniędzy na zwykłą rozmowę z terapeutą.
- Muszę poradzić sobie sam/a.
- Nie będę obciążać innych swoimi problemami.
Myśl:
- Mam prawo do gorszych chwil i słabszego okresu.
- Nie zawsze muszę sobie radzić ze wszystkimi obowiązkami.
- Chcę zadbać o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.
- Korzystanie z psychoterapii to nie wstyd, a siła do walki o lepsze życie.
- Psychoterapia to nie stracone pieniądze, a inwestycja w samego siebie.
- Jestem odważna/y, bo stawiam kroki do przodu.
Pamiętaj, że to tylko Twoje życie i masz prawo o nie dbać i walczyć o swoje lepsze jutro. Osoby, którym na Tobie zależy, z pewnością będą Cię wspierały w okresie psychoterapii. Jeśli uważasz, że jesteś słabszy przez to, że potrzebujesz pomocy, z ciekawości poczytaj w internecie, ile wspaniałych osób zmaga się z trudnościami na tle psychicznym. Już po pierwszych sesjach z terapeutą zobaczysz, jak Twoje życie zmienia się na lepsze. Po ukończonej terapii może się okazać, że całkowicie pożegnasz swoje lęki, zmartwienia i zaburzenia.