Zawód stomatologa

Zawód stomatologa

Zawód stomatologa – stomatolog nie ma łatwej pracy, jednakże jest niezwykle potrzebnym specjalistą. Dzięki niemu możemy szybko zaradzić bolącym zębem czy pojawiających się w nich dziurą.

Stomatolog

Zawód stomatologa
Zawód stomatologa

Lekarz stomatolog, inaczej nazywany dentystą. To specjalista https://doboszimplanty.pl/specjalizacja/ od chorób zębów oraz jamy ustnej. Jego głównym zadaniem jest diagnoza i prowadzenie procesu leczenia chorych zębów, dziąseł, błony śluzowej jamy ustnej. Zajmuje się również korygowaniem wad zgryzu, leczeniem protetycznym, udziela rad pacjentom na temat odpowiedniej codziennej higieny jamy ustnej. Jest to jeden z bardzo popularnych, a zarazem najtrudniejszych zawodów. Osoba chcąca rozpocząć pracę na stanowisku stomatologa powinna interesować się medycyną i mieć wiele ważnych cech, które pomagają w tej pracy. Ręce dentysty nie mogą drgać, powinien on być również zdrowy na umyśle. Stomatolog w swojej pracy codziennie spotyka się z różnymi ludźmi, z tego względu musi być on empatyczny, cierpliwy, otwarty na innych. Musi umieć zarówno słuchać, jak i rozmawiać z pacjentami.

Jak wygląda dokładnie praca stomatologa?

Lekarz ten leczy oraz zajmuje się profilaktyką zębów i dziąseł. Właśnie do niego należy się udać, kiedy nagle zaczyna nas bardzo boleć ząb. Zajmie się on również zakładaniem korony na zęba, założyć plombę, wyleczy dziąsła czy w razie konieczności usunie zęba. Stomatolog w swojej pracy korzysta ze specjalistycznych sprzętów oraz leków, dzięki którym możliwe jest zatrzymanie procesu zapalnego w zębach oraz przyzębiu i wyleczenie go. Uświadamia także swoich pacjentów co do profilaktyki chorób oraz o tym, w jaki sposób dbać o zęby, aby nie mieć z nimi później dużych problemów.

Jak można zostać lekarzem dentystą?

Nie tak łatwo zostać lekarzem stomatologiem. Wymaga to wiele czasu, poświęconych lat na naukę. Swoje przygotowania do wykonywania tego zawodu warto rozpocząć już w liceum. Należy przede wszystkim zdać maturę z biologii oraz chemii na poziomie rozszerzonym. Zdarzają się uczelnie, które wymagają również zdania dodatkowo egzaminu z fizyki lub matematyki. Ważne jest to, aby wynik matury był jak najwyższy. Jeśli chcemy się dostać na właśnie ten wybrany przez nas kierunek, musimy mieć z matury minimum 80 procent. Po dostaniu się na studia, następnie czeka nas 5 lat ciężkiej i intensywnej nauki. Na studiach jest wiele przedmiotów, a każdy z nich jest tak samo wymagający. Po otrzymaniu wymarzonego dyplomu należy udać się do Okręgowej Izby Lekarskiej, po czym złożyć wniosek o przyznanie ograniczonego prawa do wykonywania zawodu. Wniosek należy uzupełnić o istotne dokumenty takie jak kopia dowodu osobistego, odpis dyplomu, zaświadczenie o stanie zdrowia czy ksero zaświadczenia nadania NIP-u, potrzebne są także dwa zdjęcia. Kiedy już otrzymamy ograniczone prawo wykonywania zawodu, musimy po raz kolejny pójść do Okręgowej Izby Lekarskiej w celu uzyskania skierowania na roczny staż. Kiedy już go odbędziemy, musimy zdać egzamin państwowy, jeśli go zdamy, możemy wówczas, złożyć wniosek o prawo do wykonywania zawodu. Do wniosku trzeba koniecznie dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia, dwa zdjęcia, zaświadczenie odbycia stażu, świadectwo złożenia egzaminu państwowego i dokument „Ograniczone prawo do wykonywania zawodu”.

Jaki powinien być dobry dentysta?

Powinien być doskonałym fachowcem w swojej dziedzinie, mieć odpowiednią wiedzę i cały czas podnosić swoje klasyfikacje. Do tego musi być to osoba odpowiedzialna, uważna solidna i dokładna. Powinna mieć dobre podejście do swojego pacjenta, umieć go uspokoić i przekonać do siebie. Dobrze, jeśli pacjent ma zaufania do swojego lekarza. Osoba powinna charakteryzować się cierpliwością i życzliwością, zwłaszcza z tego względu, iż dentyści leczą również małych pacjentów. Każdy dentysta powinien przed zabiegiem, tłumaczyć co wykona, jaki jest tego cel. Dobrze, jeśli podchodzi do pacjenta spokojnie i z dużą sympatycznością, gdyż wiadomo jak większość pacjentów, obawia się spotkania z dentystą.

Na jakie zarobki może liczyć dentysta?

Nie w każdym przypadku osoba na takim stanowisku otrzymuje bardzo wysokie wynagrodzenie. Jest ono zależne od wielu czynników. Przede wszystkim w placówkach publicznych zarabia się nieco mniej. Najlepiej opłacani są protetycy. Zarobki stomatologa mogą wynosić od 2000 netto do aż kilkunastu tysięcy. Wpływ na zarobki stomatologa ma również to, w jakim mieście pracuje. W większych miastach może on liczyć na wyższe wynagrodzenie, Najwięcej jak do tej pory zarabiają stomatolodzy z Warszawy. Oczywiście mając gabinet prywatny, stomatolog może liczyć na dużo większe zarobki. Jeśli ma on również duże doświadczenie, jego pensja będzie wyższa.

Rynek pracy

Pracę oferują przede wszystkim spółdzielnie lekarskie oraz prywatne gabinety. Wiele młodych lekarzy decyduje się na otwarcie własnego gabinetu, gdyż jest to bardzo opłacalne. Jednakże warto pamiętać, iż wiąże się to z dużymi kosztami. Stomatolog będzie musiał nie tylko opłacić wynajęty lokal, ale także ewentualnego pracownika i niezwykle drogi sprzęt. Z pewnością jednak taka inwestycja w ciągu kolejnych lat zwraca się.

Dobosz Implanty Zębów
aleja Piastów 3
70-325 Szczecin
+48 91 485 02 74
www.doboszimplanty.pl

Zdrowie

Psychoterapia dynamiczna na czym polega?

Psychoterapia dynamiczna to forma terapii, która koncentruje się na zrozumieniu wewnętrznych konfliktów oraz mechanizmów obronnych pacjenta. Jej głównym celem jest odkrycie nieświadomych myśli i emocji, które wpływają na zachowanie oraz samopoczucie jednostki. W przeciwieństwie do innych form terapii, psychoterapia dynamiczna kładzie duży nacisk na relację między terapeutą a pacjentem, co pozwala na głębsze zrozumienie problemów […]

Read More
Zdrowie

Jak długo trwa psychoterapia?

Psychoterapia to proces, który może przybierać różne formy i trwać różny czas w zależności od wielu czynników. Wyróżniamy kilka głównych rodzajów psychoterapii, takich jak terapia poznawczo-behawioralna, terapia psychodynamiczna czy terapia humanistyczna. Każda z tych metod ma swoje unikalne podejście do problemów psychicznych i emocjonalnych, co wpływa na czas trwania sesji oraz całego procesu terapeutycznego. Na […]

Read More
Zdrowie

Psychoterapia ile razy w miesiącu?

Decyzja o tym, jak często uczestniczyć w sesjach psychoterapeutycznych, jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Wiele osób zastanawia się, czy lepiej jest spotykać się z terapeutą raz w tygodniu, co dwa tygodnie, czy może rzadziej. Częstotliwość sesji może być uzależniona od rodzaju problemów, z którymi się borykamy oraz od celów, jakie chcemy osiągnąć […]

Read More